JAK PIELĘGNOWAĆ DZIECIĘCE UBRANKA?

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji dziecięce ubranka dłużej zachowują swój fason i kolor, a przy tym nie mechacą się nadmiernie. Pranie, prasowanie i przechowywanie kaftaników, body i pajacyków, bardzo często spędza sen z powiek rodzicom. Małe dzieci bardzo szybko brudzą i niszczą ubranka, co sprawia, że stylizacje nie prezentują się atrakcyjnie i schludnie. Odpowiednio dobrane środki piorące, dedykowane dla dziecięcej odzieży sprawią, że ubrania maluszków będą dłużej wyglądały jak nowe, a rodzice, wybierając bezpieczny detergent, będą mogli odetchnąć z ulgą.

Świadome rodzicielstwo

W momencie przyjścia dziecka na świat, rodzice zaczynają przykładać większą wagę do jakości i stylu życia. Uważnie przyglądają się zawartości poszczególnych produktów spożywczych, czytają skład kosmetyków, a także środków chemicznych, których używają w domu. Kierując się dobrem i zdrowiem swoim i dziecka, wybierają produkty o krótkim i przejrzystym składzie, który nie ma negatywnego wpływu na organizm. Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest rodzaj środków piorących, których używa się do czyszczenia odzieży i pościeli dziecięcej – to, co ma bezpośredni kontakt ze skórą maluszka, powinno być bowiem maksymalnie bezpieczne.

Skóra dziecka

Szczególne zasady pielęgnacji dziecięcej odzieży podyktowane są względami bezpieczeństwa małego dziecka. Skóra niemowląt w pierwszych miesiącach życia jest niezwykle podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia i alergie. Nadwrażliwość skórna u maluszków wynika z faktu, że do mniej więcej 3 roku życia skóra nie jest w pełni wykształcona i dojrzała. Dopiero u czteroletniego dziecka można mówić o naturalnej barierze ochronnej, podobnej do tej, którą spełnia skóra u osób dorosłych. Do tego czasu wszelkie zabiegi pielęgnacyjne – kosmetyki, których używa się do mycia i natłuszczania, a także środki piorące, powinny być dobierane z uwzględnieniem potrzeb małego dziecka.

Charakterystyka skóry noworodka

Skóra małego dziecka jest niedojrzała – gruczoły łojowe i gruczoły potowe, dopiero rozwijają się i zaczynają pełnić typowe dla siebie funkcje. Skóra niemowlaka jest o 30% cieńsza od skóry osoby dorosłej, co sprawia, że ta naturalna bariera ochronna, jak przyjęło się mówić o skórze, jest podatna na trądzik, ciemieniuchę, rumień, alergię, podrażnienia i przesuszenia. Warto również zwrócić uwagę, że w pierwszych miesiącach życia dziecka, procesy termoregulacyjne nie działają poprawnie, co powoduje pozbawienie skóry naturalnej funkcji ochronnej potu.

Składniki chemiczne

Choć proces ewolucji sprawił, że człowiek lepiej radzi sobie współcześnie z dużą ilością otaczającej go chemii – czy to w żywności, w kosmetykach czy w środkach piorących i czyszczących, to w dalszym ciągu jej nadmiar może przyczyniać się do systematycznego pogarszania się zdrowia. Małe organizmy radzą sobie z wszechobecną chemią znacznie gorzej, niż osoby dorosłe – dlatego też tak dużo uwagi należy poświęcić decyzjom dotyczącym zakupu detergentów, proszków, płynów i innych środków czyszczących.

Ubrania i pościel

To właśnie ubranka i bielizna pościelowa ma najczęstszy i bezpośredni kontakt ze skórą małego dziecka. Maluszek wdycha zapach detergentów osadzający się na odzieży. Substancje piorące zawarte w detergencie mogą uczulać, podrażniać i wywoływać alergię u pociechy, objawiającą się zaczerwieniem, wysypką lub uporczywym świądem. Wszelkie środki piorące używane do dziecięcych ubranek i pościeli powinny być zatem bezpieczne, co oznacza, że muszą one posiadać specjalne atesty i certyfikaty.

Proszek do dziecięcej odzieży

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest szeroki wybór środków piorących przeznaczonych dla dzieci. Na etykiecie proszków, żelów, płynów i kapsułek umieszczona jest informacja o hipoalergiczności, potwierdzonej atestami wydawanymi przez Instytut Matki i Dziecka. Tym, co jest szczególnie istotne to fakt, że środek piorący został przebadany pod kątem dermatologicznym i alergologicznym. Warto unikać proszków, płynów i innych detergentów, które mają w składzie fosforany, które są szkodliwe nie tylko dla zdrowia, ale i dla środowiska naturalnego.

Jak przygotować ubranka do prania?

Przed włożeniem ubranka do pralki, warto wcześniej zaprać ewentualne powstałe plamy – dzięki temu pozostała odzież nie ulegnie zabrudzeniu, a plama nie utrwali się. W przypadku niemowląt mowa jest o zabrudzeniach powstałych podczas ulewania mleka czy wycieku z pieluchy. U starszych dzieci mogą być to bardziej skomplikowane zabrudzenia – resztki jedzenia, ślady po flamastrach czy farbach. Dobrą praktyką jest kierowanie się wskazówkami producenta umieszczonymi na metce ubranka. Dzięki temu odzież dłużej zachowuje swój fason, kolor i nie mechaci się.

Jak prać ubranka?

Ubranka najmłodszych dzieci należy prać w wysokiej temperaturze, która umożliwi zneutralizowanie bakterii i drobnoustrojów. Zalecaną temperaturą dla bielizny pościelowej i pieluszek tetrowych jest 90 stopni. Białe ubranka należy prać w temperaturze około 60 stopni, a kolorową odzież w 40 stopniach. Warto pamiętać, że kolorów nie można mieszać z białymi. Tym, czego należy się wystrzegać w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest unikanie mieszania odzieży dorosłych z ubrankami maluszka. Jeśli w pralce nie ma specjalnego programu „baby”, należy ustawić opcję dodatkowego płukania.

Jak prasować ubranka?

Czynność prasowania umożliwia pozbycie się bakterii, zarazków i drobnoustrojów. Przez kilka pierwszych tygodni życia dziecka, ubranka i bieliznę pościelową należy obowiązkowo prasować. Żelazko ustawione na odpowiednią temperaturę skutecznie odświeża odzież i sprawia, że ubranka prezentują się nienagannie i schludnie.

ABC pielęgnacji dziecięcej odzieży

  • Do ukończenia przez dziecko 3 roku życia należy prać ubranka pociechy w specjalnym proszku dedykowanym dla najmłodszych, które ma specjalny atest i certyfikat, a przy tym pozbawiony jest intensywnego zapachu.
  • Ubranek dziecięcych nie można mieszać z dorosłymi podczas prania, a dobrą praktyką jest kierowanie się wskazaniami producenta umieszczonymi na metce dotyczącymi pielęgnacji odzieży.
  • Dodatkowe płukanie i prasowanie ułatwi pozbycie się drobnoustrojów i bakterii, gromadzących się na tkaninie.
  • Nowe ubranka i dodatki należy prać przed pierwszym założeniem.
  • Przed praniem w pralce, dobrze jest wcześniej zaprać lub usunąć powstałe plamy. Przeznaczone są do tego specjalne mydełka lub detergenty, które można bezpiecznie stosować nawet u małych dzieci.

Jak przechowywać ubranka?

Dziecięce ubranka po upraniu i uprasowaniu, należy przechowywać w komodzie lub szafie, starannie ułożone – dzięki temu odzież będzie prezentowała się schludnie i porządnie. Dobrym pomysłem jest włożenie do szafki, w której są ubranka, dziecięcego mydełka, które nada bodziakom, śpiochom i pajacykom, delikatny zapach.

Domowe sposoby na usunięcie plam

W przypadku dziecięcej odzieży, należy starannie wybierać detergenty służące do usuwania plam i zabrudzeń. Dobrą alternatywą dla chemicznych środków czystości są metody opierające się na naturalnych składnikach lub tych, które są bezpieczne dla zdrowia maluszka:

  • Sok z cytryny.

Usunie palny z atramentu.

  • Terpentyna.

Pozbędzie się zabrudzeń, które powstały wskutek kontaktu odzieży z farbami.

  • Mydło.

Skuteczna metoda walki z plamami po mazakach.

  • Czerwone owoce.

Plamy po nich usunie ocet.

  • Mleko.

Dobrze czyści zabrudzenia po czekoladzie.

  • Woda mineralna.

Daje dobre rezultaty w walce z plamami po sokach owocowych.

Ubranka na specjalne okazje i te, do chodzenia po domu

Aby nie stresować się plamami i ewentualnymi zniszczeniami, czy zmechaceniami, które powstają na ubrankach, należy liczyć się z tym, że maluszki szybko i skutecznie eksploatują odzież. Dobrym pomysłem jest kupowanie ubranek na wyprzedażach, w komisach lub w tanich sieciówkach. Ubranka, które nie prezentują się już najlepiej, można przeznaczyć do domowego użytku – do koszulki wystarczy wówczas założyć rajstopy z antypoślizgową podeszwą. Dla maluszka, który lubi bawić się na podłodze, idealne będą nakolanniki, które nie tylko zapewnią komfort termiczny, ale przede wszystkim uchronią pociechę przed ewentualnymi urazami spowodowanymi wpadaniem nogi w poślizg.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/rajstopy-dla-dziewczynek/rajstopy-antyposlizgowe-dziewczyna/rajstopy-bawleniane-wzorowane-z-abs-109652.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/skarpetki-chlopiece/skarpety-gumowa-podeszwa-chlopak/skarpety-frotte-z-gumowa-podeszwa-z-pomaranczowa-gwiazdka-109170.html