Dziecko, które uczy się chodzić, potrzebuje wsparcia ze strony rodziców. Zapewnienie maluszkowi bezpiecznych warunków to ważny obowiązek opiekunów. Warto zwrócić szczególną uwagę, na to, w czym pociecha stawia pierwsze kroki. Wygodne i praktyczne buciki wzmocnią bezpieczeństwo i uchronią małe stopy przed wpadaniem w poślizg, na powierzchniach pokrytych panelami, wykładzinami czy płytkami. Co ważne – nie wszystkie modele będą odpowiednim wyborem dla maluszków. Klasyczne buty mogą bowiem zaburzać prawidłowy rozwój stopy i przyczyniać się do powstawania wad postawy w przyszłości. Alternatywą dla tradycyjnego obuwia domowego są skarpetobuty, czyli modele łączące zalety modnych tenisówek i praktycznych skarpet.
Zaczynamy chodzić
Proces nauki chodzenia u wszystkich dzieci przebiega odmiennie. Niektóre maluszki uczą się stawiać pierwsze kroki już w wieku kilku miesięcy, podczas gdy inne rozpoczynają swoją przygodę z chodzeniem dopiero po skończeniu pierwszego roku życia. Na proces ten wpływ ma wiele czynników, które są od siebie niezależne. Etap nauki chodzenia to ważne wydarzenie w życiu całej rodzinny, które stanowi początek niezależności młodego człowieka, który chętnie poznaje świat i zwiedza domowe zakamarki.
Jak chodzą dzieci?
Właściwy etap stawiania pierwszych kroków poprzedzają inne równie ważne wydarzenia:
- przekręcanie się z boku, na bok;
- pełzanie;
- raczkowanie.
W miarę upływu czasu maluszek coraz śmielej zaczyna przemieszczać się, podtrzymując się mebli czy ścian. Kiedy dziecko czuje się pewnie, przychodzi moment, w którym porzuca wszelkie elementy asekuracyjne i stawia swoje pierwsze, samodzielne kroki.
Bezpieczne otoczenie to podstawa
Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę, jest bezpieczeństwo pociechy. Może je zapewnić wyłącznie odpowiedzialny rodzic, świadomy potencjalnych zagrożeń. Maluszek najczęściej uczy się chodzić we własny domu – to znajome i bezpieczne otoczenie wpływa kojąco i budująco na pewność siebie pociechy. Otoczenie domowe powinno być na czas nauki chodzenia dobrze zabezpieczone – kontakty, kable, wszelkie urządzenia elektryczne muszą być schowane. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie domu w specjalne zaślepki na kontakty elektryczne. Meble – regały, komody, szafy powinny być z kolei przymocowane do ściany. Podłoga – niezależnie od tego, czy pokryta jest panelami, kafelkami czy drewnianymi deskami, dobrze, aby była wyłożona miękkim dywanem lub wykładziną – takie podłoże zapewni komfort termiczny i zamortyzuje ewentualne upadki.
Wygodny outfit
Stylizacja domowa dla kilkumiesięcznego maluszka powinna być maksymalnie wygodna i komfortowa w noszeniu. Dobrze sprawdzą się fasony, które nie krępują ruchów ciała – spodnie z gumką w pasie, getry czy legginsy. Na górę odpowiednia będzie bawełniana koszulka z krótkim lub z długim rękawkiem. Całość powinna być wykonana z przewiewnych, naturalnych materiałów, które efektywnie przepuszczają powietrze i nie podrażniają wrażliwej skóry maluszka.
Dodatki
Dopełnieniem każdego dziecięcego outfitu są praktyczne akcesoria, które spełniają kilka funkcji jednocześnie:
- zapewniają komfort termiczny;
- akcentują charakter stylizacji;
- wzmacniają bezpieczeństwo.
Do dodatków, które obowiązkowo powinny znaleźć się w garderobie dziecka, zalicza się między innymi skarpety, rajstopy i buty.
Pediatrzy i ortopedzi jednym głosem
Według wskazań specjalistów pierwsze buty dla dziecka, należy kupić dopiero wtedy, gdy maluszek pewnie stawia kroki. Sam proces nauki chodzenia, nie wymaga obecności obuwia, które niewłaściwie dobrane może wyrządzić więcej szkód, aniżeli przynieść pożytku.
Skarpety czy buty?
Wybór pomiędzy klasycznym obuwiem a tradycyjnymi skarpetami, które sprawdzą się podczas nauki stawiania pierwszych kroków, nie jest prosty. Zarówno jedna, jak i druga opcja ma wiele zalet i wad:
- Skarpety.
Są lekkie i praktyczne, dobrze dopełniają stylizację bazującą zarówno na sukience, bodziaku czy klasycznych spodenkach. Ich wadą jest to, że nie chronią stopy przed wychłodzeniem tak skutecznie, jak tenisówki czy kapcie domowe.
- Buty.
Efektywnie izolują ciepło, ale są cięższe i mniej wygodne od bawełnianych skarpet. Zdrowe i bezpieczne buty dla małego dziecka są stosunkowo drogie – powinny one posiadać niezbędne atesty i certyfikaty. Co ważne – liczy się krój, rodzaj materiałów oraz to, jak buty zostały wykonane.
Skarpetobuty – idealna hybryda
Modne dodatki, które są jednocześnie ładne i funkcjonalne, z pewnością zachwycą nawet najbardziej wymagających rodziców. W aktualne trendy trafnie wpisują się tak zwane „skarpetobuty”, które są swoistą hybrydą pomiędzy skarpetami a butami – łączą najlepsze cechy tych dwóch dodatków, dedykowanych dla dzieci. Do największych zalet skarpetobutów zalicza się między innymi:
- Skutecznie zabezpieczają stopę maluszka przed wychłodzeniem. Jest to bardzo ważne, szczególnie w sytuacji, gdy podłoga w domu wyłożona jest panelami czy płytkami, które często bywają chłodne i nieprzyjemne. Permanentny kontakt stopy z zimnym podłożem może powodować częste infekcje i przeziębienia.
- Są lekkie. Skarpetobuty w przeciwieństwie do tradycyjnych butów są lekkie i wygodne w noszeniu. Delikatnie otulają stopy, dopasowując się do ich kształtu.
- Stabilizują stopę. Antypoślizgowa podeszwa zapewnia dobry kontakt stopy z podłożem. Noga nie jest wówczas podatna na wpadanie w niekontrolowany poślizg. Dzięki gumowej podeszwie, która delikatnie nachodzi na palce, stopa jest chroniona przed urazami.
- Dopełnia look. Modne skarpetobuty ładnie komponują się z pozostałymi elementami garderoby. Szeroki wybór dostępnych modeli – jednolitych czy wzorzystych, ożywia outfit i nadaje mu niepowtarzalnego charakteru.
Cechy idealnych skarpetobutów
Stylowe skarpetobuty dla dziecka, sprawdzą się między innymi podczas nauki chodzenia, do żłobka, podczas zabawy w figloraju czy w trakcie rodzinnych spacerów. Idealny model musi być wykonany z delikatnych, naturalnych materiałów, a jego krój nie może powodować dyskomfortu:
- Bawełna.
W modzie użytkowej – szczególnie tej dedykowanej dla najmłodszych najlepiej sprawdzają się ubrania i dodatki wykonane z naturalnych, wysokojakościowych surowców. Bawełna, z której wykonane są skarpetobuty jest przewiewna i delikatna dla skóry. Jej zaletą jest również wytrzymałość i odporność, dzięki czemu dodatek można prać w pralce, nawet w wyższych temperaturach.
- Biała podeszwa.
Wykończenie w kolorze białym zadba o kondycję i nienaganny wygląd podłóg w domu. Neutralny odcień podeszwy jest mile widziany również w żłobku czy w przedszkolu. Guma musi być również wytrzymała i elastyczna.
- Modny wzór.
Skarpetobuty z modnym motywem spodobają się rodzicom i wywołają uśmiech na twarzy pociechy. W aktualne trendy wpisują się dodatki ze zwierzęcym deseniem, które ładnie komponują się zarówno ze wzorzystymi, jak i jednolitymi elementami garderoby.