Raczkowanie to naturalny etap w rozwoju małego dziecka. Poruszanie się na czworakach najczęściej poprzedza naukę samodzielnego chodzenia. Dzięki raczkowaniu maluszek wzmacnia wszystkie mięśnie, które są podporą dla rosnących kości. Wielu specjalistów podkreśla zalety, które płyną z harmonijnej nauki przemieszczania się, która przebiega etapowo i powoli. Aby wspomóc pociechę podczas raczkowania, dobrze jest zadbać o bezpieczną przestrzeń, wygodne stylizacje i praktyczne dodatki, takie jak antypoślizgowe rajstopy.
Raczkowanie – kiedy?
Niemowlęta zaczynają raczkować mniej więcej po skończeniu 6 miesiąca życia. Proces ten może rozpocząć się wcześniej lub później – wiele zależy od indywidualnych predyspozycji samego dziecka. Raczkowanie to nic innego jak przemieszczanie się na czworakach. Pierwszym etapem raczkowania, jest pełzanie, czyli przesuwanie się po podłodze całym tułowiem. Z pozycji klęczącej dzieci bardzo często próbują stawać na dwóch nogach, co rozpoczyna proces nauki właściwego chodzenia.
Przestrzeń
Pomieszczenie, w którym dziecko trenuje nowe umiejętności, powinno być całkowicie bezpieczne. Konieczne jest zabezpieczenie wszelkich kabli, gniazdek i przewodów. Dobrze jest również przymocować meble do ścian. Na panele czy terakotę należy położyć miękki dywanik, który zapewni komfort termiczny i zamortyzuje ewentualne wypadki. Raczkujące dziecko należy ciągle pilnować – sprytne małe rączki z dużą ciekawością eksplorują bowiem domowe zakamarki.
Jak ubrać dziecko, które raczkuje?
Stylizacja dla raczkującego maluszka musi być maksymalnie wygodna i funkcjonalna. Dobrze, aby ubranka nie krępowały ruchów ciała i zapewniały pożądaną swobodę. Z powodzeniem można postawić na klasyczne body lub casualowego pajaca. Alternatywą są również tradycyjne koszulki czy kaftaniki, do których można dobrać bawełniane rajstopy.
Stylizacja dla niemowlaka – elementy obowiązkowe
Ubranka i dodatki dla małego dziecka powinny być bezpieczne, praktyczne i ładne:
- Krój.
W niemowlęcej garderobie nie może zabraknąć klasycznych bodziaków, pajaców czy koszulek – z długim lub z krótkim rękawkiem. Ważne, aby poszczególne ubranka można było w łatwy i szybki sposób założyć i zdjąć. Sprawdzą się funkcjonalne napy pomiędzy nóżkami, dzięki którym można zmienić pieluszkę, bez konieczności całkowitego rozbierania pociechy. Góra stylizacji z okrągłym dekoltem, ładnie ułoży się pod szyją. Płaskie szwy i brak drażniących elementów np. odstających guzików czy metek – to ważne cechy dobrych jakościowo ubranek dziecięcych.
- Kolor, wzór.
Ubrania i dodatki w neutralnych kolorach można dowolnie ze sobą łączyć, tworząc ciekawe zestawy. Modne motywy – printy zwierzęce, florystyczne lub wzory przedstawiające postacie bajkowe, ożywią look i podkreślą jego uroczy charakter.
- Materiał.
Ubrania i dodatki dla niemowlaka powinny być wykonane z naturalnych, dobrze oddychających materiałów, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia maluszka. Mile widziana jest bawełna, która jest odporna i wytrzymała – można ją prać w wysokich temperaturach, co skutecznie usuwa ewentualne zabrudzenia. Materiał nie może drażnić i powodować dyskomfortu – warto zwrócić uwagę na ubranka dla małych alergików i maluszków z atopowym zapaleniem skóry, których garderoba powinna opierać się wyłącznie na naturalnych surowcach – bawełnie czy lnie.
- Praktyczne rozwiązania.
Pomysłowe wykończenie i funkcjonalne rozwiązania – antypoślizgowa podeszwa czy rajstopy z potrójnym ABS-em to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Dodatki, które są jednocześnie praktyczne i ładne, docenią z pewnością rodzice i ich pociechy.
Rajstopy do raczkowania
Stylowy dodatek, który spełnia wiele funkcji jednocześnie:
- Dopełnia stylizację.
Rajstopy uzupełnią stylizację z koszulką, bluzką lub bodziakiem w roli głównej. Model o klasycznym kroju – z elastyczną gumką w pasie, dobrze wyprofilowaną piętą, w neutralnym kolorze z łatwością dopasuje się do innych elementów garderoby. Rajstopy można założyć zamiast tradycyjnych spodni czy getrów. Jesienią i zimą, dopełnią wielowarstwowy look na spacer – założone pod spód kombinezonu, ochronią organizm przed wychłodzeniem.
- Zapewnia komfort termiczny.
Model z bawełny miękko otula skórę, efektywnie przepuszczając powietrze i ograniczając ryzyko wychłodzenia czy przegrzania. Głównym zadaniem rajstop dziecięcych jest zabezpieczenie maluszka przed chłodem – szczególnie jeśli dziecko porusza się po podłodze.
- Wzmacnia bezpieczeństwo.
Dodatek z praktycznym ABS-em umieszczonym na stopach i kolanach zapewnia lepszą przyczepność do podłoża i ogranicza ryzyko wpadania stopy czy nogi w poślizg. ABS amortyzuje i delikatnie spowalnia pociechę podczas przemieszczania się po podłodze.
Czym powinny wyróżniać się dziecięce rajstopy?
W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest szeroki wybór rajstop dla najmłodszych. Podczas zakupów dobrze jest kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami, które pozwolą wybrać te najbardziej odpowiednie:
- Tkanina.
Dobre jakościowo rajstopy dziecięce wykonane są z naturalnej bawełny lub nieco cieplejszej frotte. Niewielki dodatek włókien elastycznych nie wpływa negatywnie na jakość dodatku, ale sprawia, że rajstopy nienagannie układają się na nodze dziecka – nie odstają i nie marszczą się.
- Fason i rozmiar.
Rajstopy dziecięce muszą mieć szeroką, nieuciskającą gumkę w pasie, płaskie szwy, dobrze wyprofilowaną piętę i odpowiednio dobrany rozmiar. Za małe rajstopy będą się zsuwać, a za duże nieestetycznie marszczyć się. Rozmiar rajstop wybiera się podobnie, jak inne elementy dziecięcej garderoby – biorąc pod uwagę wzrost dziecka.
- Wzór.
W aktualne trendy wpisują się rajstopy z motywami zwierzęcymi, które pasują zarówno do stylizacji chłopięcych, jak i dziewczęcych. Młodemu miłośnikowi motoryzacji spodoba się model z printami w autka, a małej księżniczce przypadną do gustu rajstopy z błyszczącymi gwiazdkami.
- ABS.
Rajstopy z ABS-em najczęściej pod stopą umieszczone mają gumowe albo silikonowe wypustki, które zapewniają dobrą przyczepność do podłoża. Absolutnym hitem są rajstopy z potrójnym ABS – pod stopą, na podbiciu stopy i na kolanach.
Alternatywa dla rajstop z ABS-em
Jeśli w dziecięcej garderobie brakuje rajstop z ABS-em, można je zastąpić tradycyjnymi skarpetami z antypoślizgową podeszwą lub specjalnymi nakolannikami, które można założyć na klasyczne rajstopy, na spodnie lub legginsy. Nakolanniki można zabrać ze sobą na salę zabaw lub założyć je dziecku do żłobka.