ROZMIARÓWKA DZIECIĘCA – JAK POPRAWNIE INTERPRETOWAĆ ROZMIARY UBRAĆ, OBUWIA I DODATKÓW DLA DZIECI?

Różne firmy stosują odmienną interpretację rozmiarów dziecięcej odzieży, umieszczoną na metkach poszczególnych produktów. Najczęściej rozmiary podawane są w centymetrach, które odpowiadają wymiarom dziecka. Niektórzy producenci zaś ułatwiają rodzicom zadanie, podając dodatkowo ściągawkę, czyli to jakiemu wiekowi odpowiada konkretny rozmiar odzieży. Jest to znaczne ułatwienie dla niedoświadczonych opiekunów i tych osób, które kupują ubranko na prezent. Należy przy tym pamiętać, że poszczególni projektanci mogą różnić się pomiędzy sobą interpretacją rozmiarów, co znacznie utrudnia znalezienie odpowiedniego modelu odzieży. Faktem jest to, że odpowiednio dobrane ubranko, buty lub dodatki wpływają pozytywnie na komfort noszenia oraz samopoczucie maluszka.

Dobrze dobrany fason to podstawa

Właściwie dopasowany krój, który nie krępuje ruchów ciała i zapewnia pożądaną swobodę to absolutna podstawa udanej stylizacji dziecka. Równie istoty jest rozmiar odzieży. W przypadku małych dzieci, które bardzo szybko rosną jest to nie lada wyzwanie. Może bowiem okazać się, że raz założone ubranko po chwili okazuje się za małe. Zbyt krótkie śpioszki, obcisła koszulka lub niewygodne buciki, mogą skutecznie popsuć samopoczucie maluszka.

Body, pajacyki, śpioszki

Podstawą garderoby kilkumiesięcznego dziecka są wygodne jednoczęściowe pajacyki, rampersy lub bodziaki. Są to ubranka funkcjonalne, praktyczne i bezpieczne. Pajacyk to kombinezon zapinany na zatrzaski lub guziczki na całej długości, co znacznie ułatwia czynności przebierania i zmieniania pieluchy. Pajacyki dostępne są w wielu fasonach różniących się kolorami i rodzajami materiałów. W wersji wiosenno-letniej najlepiej sprawdzają się pajacyki z dzianiny lub bawełny, na jesień i zimę zaś odpowiednie będą pajacyki z miękkiego weluru. W niemowlęcej garderobie powinny znaleźć się również body, czyli ubranka zakładane przez głowę, mające zapięcie na zatrzaski pomiędzy nóżkami. Body różnią się między innymi długością rękawka. Obok pajacyków i bodziaków, w wyprawce dla najmłodszego dziecka nie może zabraknąć śpioszków i kaftaników. Najczęściej stosowana rozmiarówka niemowlęcej odzieży prezentuje się następująco:

  • 0-3 miesięcy, wzrost 52-62 cm.
  • 3-6 miesięcy, wzrost 62-68 cm.
  • 6-8 miesięcy, wzrost 68-74 cm.
  • 9-12 miesięcy, wzrost 74-80 cm.

Koszulki, spodenki i kombinezony

Dziecko, które uczy się chodzić, potrzebuje komfortowych fasonów, w których będzie mogło trenować nowo nabyte umiejętności. W garderobie małego dziecka nie może zabraknąć wygodnych spodenek – jeansów, dresów, legginsów lub getrów, a także kolorowych koszulek. Na sezon wiosenno-letni sprawdzą się T-shirty z krótkim rękawkiem, na chłodniejsze miesiące zaś bluzeczki z długim rękawem. W przypadku małych dzieci liczy się przede wszystkim wygoda – przewiewne materiały, proste kroje oraz brak drażniących elementów np. guzików, które znacznie utrudniają czynności rozbierania i ubierania maluszka. Kompletując garderobę dla maluszka, warto również zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, które powinny być całkowicie bezpieczne dla zdrowia dziecka. Najczęściej stosowana rozmiarówka dziecięcej odzieży prezentuje się następująco:

  • 12-18 miesięcy, wzrost 80-86 cm.
  • 18-24 miesiące, wzrost 86-92 cm.

T-shirty, jeansy, bluzy

W garderobie aktywnego dwulatka nie może zabraknąć stylowych fasonów, które sprawdzą się podczas wielogodzinnej zabawy w przedszkolu, na placu zabaw lub na spacerze. Must-have dla starszego dziecka to sportowe bluzy, klasyczne jeansy oraz wzorzyste T-shirt, z podobiznami ulubionych bohaterów kreskówek, gier lub filmów. Ubrania dla dziecka powinny być uszyte z przewiewnych, dobrze oddychających tkanin np. bawełny, która idealnie wentyluje powietrze i zapobiega nadmiernej potliwości podczas wzmożonej aktywności. Praktyczne rozwiązania – gumka w pasie oraz zatrzaski zamiast guzików, znacznie ułatwiają naukę samodzielności.  Najczęściej stosowana rozmiarówka w odzieży dla starszych dzieci prezentuje się następująco:

  • 3 lata, wzrost 92-97 cm.
  • 4 lata, wzrost 98-103 cm.
  • 5 lat, wzrost 104-109 cm.
  • 6 lat, wzrost 110-115 cm.

Ubrania dla dzieci w wieku szkolnym

Dziecko w wieku szkolnym powinno ubierać zgodnie z dress codem obowiązującym w placówce. Mile widziane są wówczas stonowane kolory i komfortowe fasony, które zapewniają pożądaną swobodę i ułatwiają skupienie oraz naukę. W szkole należy wyglądać schludnie, czysto i porządnie. Obowiązkowym elementem w garderobie ucznia są klasyczne koszule – dla dziewczynek w pastelowym odcieniu, dla chłopców zaś z nadrukiem stylowej kratki. Najczęściej stosowana rozmiarówka w odzieży dla dzieci w wieku szkolnym prezentuje się następująco:

  • 7 lat, wzrost 116-119 cm.
  • 8 lat, wzrost 120-127 cm.
  • 9 lat, wzrost 128-133 cm.

Rozmiar na metce a rzeczywistość

Bardzo wielu rodziców np. trzylatków sięga po ubrania z metką dedykowaną czterolatką lub dwulatką – wszystko zależy od indywidualnej budowy ciała dziecka i jego potrzeb. Zdarzają się bowiem dzieci małe „jak na swój wiek”, a także te znacznie większe. Bardzo ważne w tym przypadku jest indywidualne podejście i wcześniejsze przymierzenie konkretnego modelu. Kupowanie na zapas lub na styk mija się bowiem z celem – dziecku ma być przede wszystkim wygodnie i komfortowo.

Wyprawka dla noworodka

Nie lada wyzwaniem dla początkujących rodziców jest skompletowanie wyprawki dla mającego się pojawić na świecie maluszka. Choć większość ciężarnych kobiet ma regularnie wykonywane badanie USG, podczas którego można poznać przybliżone wymiary dziecka, nadal ostateczna waga noworodka pozostaje wielką niewiadomą. Dobrym pomysłem jest zakup trzech kompletów ubrań w najmniejszym rozmiarze – 56 cm, a także trzy komplety w nieco większej rozmiarówce – 68 cm. Zakup dużej ilości ubrań w przypadku noworodka jest bezcelowy, ponieważ malutkie dziecko bardzo szybko rośnie. Na początek wystarczą dwa-trzy komplety z konkretnego rozmiaru.

Buty

Obuwie to niezwykle ważny dodatek dla dzieci uczących się chodzić i starszych. Zakładanie butów młodszemu maluszkowi jest niewskazane – ortopedzi podkreślają, że w przypadku kilkumiesięcznych niemowlaków usztywniane obuwie przynosi więcej szkód, aniżeli pożytku. Ubieranie malutkiego dziecka w buty może powodować w przyszłości powstawanie wad postawy, a także deformację stóp. Niemowlakowi w zupełności wystarczą skarpety, które efektywnie izolują ciepło i chronią stopy przed wychłodzeniem.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/skarpetki-chlopiece/skarpety-niemowlece-chlopak/skarpety-frotte-wzorowane-z-grzechotka-2989.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/skarpetki-dziewczece/skarpety-niemowlece-dziewczyna/skarpety-bezuciskowe-3221.html

Odpowiedni moment na zakup pierwszych bucików dla dziecka pojawia się wówczas, gdy maluszek zaczyna chodzić. Nauka stawiania pierwszych kroków stanie się łatwiejsza w dobrze dopasowanych butach, których rozmiar odpowiada potrzebom maluszka. Zarówno kupno butów na „styk”, jak i na „zapas” jest wysoce niewskazane. Dobrym pomysłem przed pojęciem ostatecznej decyzji odnośnie zakupu, jest wcześniejsze zmierzenie stopy dziecka za pomocą centymetra. Rozmiarówka stosowana w przypadku obuwia dla dzieci przedstawia się następująco:

  • 6-12 miesięcy, 19-20 – odpowiada długości stopy 12-12,5 cm.
  • 12-24 miesiące, 21-22 – odpowiada długości stopy 13-13,5 cm.
  • 18-36 miesięcy, 23-24-25 – odpowiada długości stopy 14,5-15,5 cm.
  • 2,5-4,5 roku, 26-27 – odpowiada długości stopy 16,5-17,5 cm.
  • 4-6 lat, 29-30-31 – odpowiada długości stopy 18,5-19,5 cm.
  • 5,5-7 lat, 32-32 – odpowiada długości stopy 20,5-21 cm.

Rajstopy, kalesony, getry

W garderobie każdego dziecka – niezależnie od wieku, nie może zabraknąć praktycznych rajstop, getrów, legginsów lub w przypadku chłopców – kalesonów. Są one idealne na sezon wiosenny, jako dopełnienie outfitu lub na sezon jesienno-zimowy, kiedy stanowią dodatkową warstwę odzieży założoną pod spód spodni lub dresów.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/kalesony-chlopiece/kalesony-wzorowane-1239.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/rajstopy-dla-dziewczynek/rajstopy-bawelniane-dziewczyna/rajstopy-wzorowane-w-paski-3629.html

Wybierając rozmiar rajstop dla dziecka, należy kierować się wzrostem maluszka – dla noworodka odpowiedni będzie model 52-56 cm, dla starszego dziecka w wieku szkolnym zaś 128-134 cm.

Skarpetki

W przypadku wyboru odpowiednich skarpetek, podobnie jak w przypadku decyzji odnośnie zakupu butów należy kierować się długością stopy mierzoną w centymetrach. Rozmiarówka obuwia i skarpet jest w tej sytuacji podobna. Wielu producentów stosuje udogodnienia i umieszcza na metce wiek, któremu dedykowany jest konkretny model skarpetek – np. 0-3 miesięcy dla noworodków, 12-18 miesięcy dla dzieci powyżej roku.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/skarpetki-chlopiece/skarpety-sportowe-chlopak/skarpety-sportowe-3286.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/skarpetki-dziewczece/skarpety-antyposlizgowe-dziewczyna/skarpety-wzorowane-z-abs-87490.html