CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ W WYPRAWCE DLA MAMY I DZIECKA DO SZPITALA?

CO POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ W WYPRAWCE DLA MAMY I DZIECKA DO SZPITALA?

Przygotowanie się do najważniejszego dnia w życiu zwykle zajmuje dużo czasu. Warto odpowiednio wcześnie zadbać o spakowanie torby do szpitala dla mamy i dziecka. Zaplanowanie listy najpotrzebniejszych rzeczy pozwoli zaoszczędzić sporo stresu i nerwów. W pierwszych dniach życia maluszek potrzebuje wyłącznie ciepła mamy, opieki i jedzenia. Młodej mamie zaś niezbędny jest spokój i odpowiednie warunki, do zajmowania się swoim potomstwem. Walizka do szpitala powinna być wyposażona w rzeczy i akcesoria, które ułatwią przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, karmienie i opiekę nad maleństwem.

W odpowiednim czasie

Walizkę do szpitala dobrze jest spakować na miesiąc przed planowanym terminem porodu. Wcześniejsze przygotowania uspokoją przyszłą mamę i dodadzą jej pewności siebie. W stresującym okresie poprzedzającym dzień porodu każda czynność, którą można przewidzieć, zaplanować i zrealizować bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie przyszłej rodzicielki. Spakowana torba powinna stać w pobliżu drzwi i czekać na odpowiedni moment.

Dwie torby – dla mamy i dla dziecka

Do szpitala warto spakować dwie osobne torby – jedną dla mamy, a drugą dla dziecka. W ten sposób ubrania, kosmetyki i akcesoria zostaną odpowiednio uporządkowane. Dobre pogrupowanie rzeczy pozwoli uniknąć chaosu i ułatwi sprawną opiekę nad maluszkiem w warunkach szpitalnych. Torby nie powinny być zbyt duże – obszerne walizki mogą wywołać grymas niezadowolenia u personelu placówki szpitalnej. Z praktycznego punktu widzenia zaleca się wybór toreb na kółkach, których nie trzeba dźwigać.

Ilość rzeczy do zabrania

To, ile ubrań i kosmetyków należy zabrać ze sobą do porodu, zależy w dużej mierze od przewidywanego czasu, który trzeba będzie spędzić w szpitalu. Oczywiście zdarzają się sytuacje nieprzewidywalne, których nie można zaplanować np. pojawienie się ostrej żółtaczki fizjologicznej u dziecka. Generalnie po porodzie siłami natury świeżo upieczona mama i maleństwo zostają w szpitalu co najmniej na dwie doby. Jeśli poród odbył się drogą cesarskiego cięcia, pobyt w szpitalu może przedłużyć się nawet do tygodnia. Zawsze lepiej jest zabrać ze sobą więcej rzeczy i akcesoriów.

Potrzebne dokumenty

Pakując torbę do szpitala, nie można zapomnieć o najważniejszych dokumentach:

  • karcie przebiegu ciąży;
  • dowodzie tożsamości;
  • potwierdzeniu ubezpieczenia;
  • oznaczeniu grupy krwi matki;
  • wyników ostatnich badań lekarskich;
  • planie porodu.

Akcesoria do szpitala

Choć niektóre szpitale zapewniają pieluszki, podkłady i kosmetyki do mycia oraz pielęgnacji, wygodniej i praktycznej jest mieć swoje kosmetyki i najpotrzebniejsze rzeczy. W wyposażeniu torby dla przyszłej mamy nie może oczywiście zabraknąć kosmetyków do pielęgnacji skóry i cery, podkładów i innych środków higienicznych. Dla maluszka potrzebne będą pieluszki jednorazowe, żel do mycia, krem na odparzenia, a także chusteczki nawilżane. Przyda się również smoczek i co najmniej jedna butelka do karmienia – najlepiej szklana.

Dla dziecka

W walizce do szpitala dla noworodka, nie może zabraknąć następujących elementów:

  • Kilku par bodziaków.

Wciągane przez głowę body jednoczęściowe, są bardzo praktycznym elementem dziecięcej garderoby. Można je szybko i łatwo założyć, a dzięki funkcjonalnemu rozpięciu między nogami, zmiana pieluszki nie jest niczym trudnym. Warto wybierać bodziaki z zakładką przy dekolcie, dzięki której ściąganie body stanie się dziecinnie łatwe.

  • 2 lub 3 sztuki pajacyków.

Pajacyki, czyli jednoczęściowe kombinezony z lekkiego materiału – najlepiej naturalnej bawełny, bambusa lub lnu, są jednym z najpopularniejszych elementów, chętnie wybieranym przez przyszłych rodziców. Są uniwersalne i ułatwiają czynności przebierania i przewijania niedoświadczonym rodzicom. W torbie do porodu powinny znaleźć się pajacyki zarówno w rozmiarze 56 cm, jak i większe – 62 cm, które będą odpowiednie dla dzieci, których masa urodzeniowa była nieco wyższa od średniej przeciętnej.

  • Śpioszków i kaftaników.

Klasyczny duet – śpioszki, czyli spodenki na szelkach i koszulka z długim rękawkiem, zapinana na zatrzaski, lub zakładki to must-have w torbie do szpitala. Niektóre modele śpioszków mają praktyczne zapięcie pomiędzy nogami, które ułatwia zmianę pieluszki. Szeroki wybór fasonów – ozdobionych kolorowymi printami lub pastelowymi kolorami doda uroku praktycznej stylizacji dla noworodka.

  • Pieluszek tetrowych.

Oczywiście niewielu rodziców decyduje się na pieluchy tetrowe, wybierając bardziej funkcjonalne pieluszki jednorazowe. Tetra przydaje się jednak podczas przewijania i karmienia maluszka. Można nią również okryć dziecko podczas ciepłych dni. Warto zapakować do szpitala co najmniej 5 pieluszek tetrowych.

  • Czapeczek.

W szpitalu noworodek powinien mieć założoną na główkę czapeczkę. Częste przeciągi i ciągłe wożenie maluszka na badania to niechlubne okazje do przewiania i pierwszej infekcji. Dodatkowo wrażliwe ciemiączko maluszka wymaga specjalnej ochrony. Po kąpieli bawełniana czapeczka jest po prostu elementem obowiązkowym. Do szpitala warto zabrać ze sobą co najmniej dwie lub trzy czapeczki. Model z naturalnej bawełny będzie idealny dla wrażliwej i delikatnej skóry pociechy.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/czapki-chlopiece/czapki-wiosenne-dla-chlopcow/czapka-misio-6581.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/czapki-chlopiece/czapki-wiosenne-dla-chlopcow/czapka-z-pieskiem-niebieska-109450.html

  • Rękawiczek niedrapków.

Noworodek przychodzi na świat na ogół z długimi paznokciami. W warunkach szpitalnych nie należy skracać paznokci maluszka, gdyż grozi to poważnymi komplikacjami np. zakażeniem. Z pierwszym obcinaniem paznokci należy się wstrzymać do powrotu do domu. Ponieważ noworodek często dotyka swojej twarzy, warto zadbać o jego bezpieczeństwo i założyć maluszkowi na rączki specjalne rękawiczki niedrabki lub zwykłe skarpetki. Te drugie przydadzą się również na malutkie stópki.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/skarpetki-dziewczece/bawelniane-i-frotte/skarpety-wzorowane-3-pak-2708.html

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/skarpetki-chlopiece/bawelniane-i-frotte/skarpety-wzorowane-3-pak-2700.html

Dla mamy

W torbie do porodu dla przyszłej mamy, nie może zabraknąć następujących elementów:

  • 3 nocne koszule.

Warto postawić na praktyczny fason i naturalną tkaninę, która pozwoli skórze swobodnie oddychać. Bawełniana koszula nocna, z funkcjonalnym rozpięciem na dekolcie ułatwi karmienie maluszka. Do porodu należy przygotować jedną krótszą koszulę, pozostałe mogą być dłuższe.

  • 2 biustonosze do karmienia.

Biustonosz dla przyszłej mamy powinien być o jeden rozmiar większy – biust po porodzie bowiem powiększa swoją objętość. Model z miękkimi fiszbinami, z delikatnej bawełny i szerokimi ramiączkami będzie odpowiedni. Biustonosz do karmienia posiada praktyczne odpięcia, które ułatwiają karmienie noworodka.

  • Szlafrok.

Ulubiony szlafrok przyda się świeżo upieczonej mamie, gdy ta, będzie musiała wybrać się na badania, do stołówki lub na spacer szpitalnym korytarzem. Dobrym pomysłem jest dopasowanie szlafroku do koszuli – całość będzie prezentowała się modnie i stylowo.

  • Skarpetki.

Młode mamy często uskarżają się na zimne stopy – spowodowane jest to zapewne stresem i chwilowymi problemami z krążeniem. Do walizki warto zapakować co najmniej pięć par wygodnych skarpetek.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/skarpetki-dziewczece/bawelniane-i-frotte/stopki-gladkie-18007.html

  • Kilka par wygodnej bielizny.

Po porodzie niezbędne będą wygodne majtki z delikatnej bawełny. Model o rozmiar większy będzie  bardziej praktyczny.

  • Wygodne pantofle.

Do chodzenia po szpitalu sprawdzą się klasyczne klapki lub stylowe balerinki z materiału. Te drugie zapewnią lepszy komfort termiczny i wygodę obrzękniętym stopom.

Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-dziewczynki/baleriny-dziewczece/baleriny-bucle-szaro-rozowe-109401.html